Blog >

Sağlık sektöründe hastaların ve doktorların önemli sorunlarından biri olan ‘hastane enfeksiyonları’ üzerine bir buluş geliştiren Dr. Asiye Karakullukçu ile AKSENSE hakkında
Haber Tarihi: Cum, 17 Nis 2020

 AKSENSE Aksense Medikal Biyoteknoloji "hızlı enfeksyon tanısı kitiyle" SOSV'den 130000 dolar yatırım aldı! 

"Hastane enfeksiyonları’ üzerine bir buluş geliştiren Dr. Asiye Karakullukçu ile AKSENSE hakkında söyleşi

Şirketinizin adı:

Aksense Medikal Biyoteknoloji A.Ş

 

Kurucu girişimcilerin isimleri nedir:

Asiye Karakullukcu, Kurucu

Mürsel Baydemir, Ortak

Marka ismi: Aksense

Kuruluş tarihi: 25.08.2017

Sektör: Medikal Teknoloji

Faaliyet Alanı: Tıbbi cihaz

Melek yatırımcı yoktur. SOSV VC'den tohum yatırım aldık.

Şuan seed yatırım için yatırımccılarla görüşüyoruz, özellikle lead investor arıyoruz.

 

- İş fikrinizin ana konusu nedir? Hangi sektörde faaliyet gösteriyorsunuz? Faaliyet alanınız nedir? Şimdiye kadar işinizle ilgili neler yaptınız? İlk başlangıçtan itibaren bugün geldiğiniz büyüklük nedir?

Bizler Ekim 2017’de kurulmuş bir startup firmasıyız. Bakteriyel enfeksiyonların erken evrede ve hızlı tanısını sağlayan elde taşınabilir laboratuvara ve uzmana gerek duymayan, kullanımı kolay, parmaktan alınan bir damla kan ile dakikalar içerisinde sonuç veren yeni nesil bir tanı cihazı geliştiriyoruz. Doktora tezime dayalı geliştirdiğim metodu TÜBİTAK 1512 ve TÜBİTAK 1507 destekleri ile bir tanı cihazı haline getirdik, yöntemi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Şişli Etfal Yoğun Bakımda yatan 400’den fazla hasta ile test ettik ve doğruluk oranını %90 üzerinde tespit ettik. Buradaki doktorlar biyosensör için gerekli izin ve sertifikasyonların alınması neticesinde ilk kullanıcı olmayı istediklerini dile getirdiler. Şuan için geliştirdiğimiz sensörler 7 bakteri türüne özgün bakteriyel enfeksiyonların tanısında kullanılıyor, ilerleyen süreçlerde tüm bakteriyel enfeksiyonların tanısı için kullanılabilir sensörler geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Ürünümüz ile 2019 yılı Ekim ayında Amerikan kökenli bir firma olan SOSV VC den $1.3M değerlemeyle tohum yatırım aldık ve İngiltere’de 3 aylık Rebelbio Accelerator Programına katıldık. Türkiye BioStartup 2018 finalisti olarak Boston’da düzenlenen BioConvention’a katılım gösterdik. Şubat 2018’de İngiltere Royal Academy of Engineering Leader of Innovation fellowship kazandık. Şuan için cihaz ölçümlerini ve takibini sağlayacak mobil aplikasyon geliştirme ve biyosensörün validasyon/sertifikasyon çalışmaları için yatırım, işbirliği ve destek fon arıyoruz.

 

Sizi ve varsa kurucu ortaklarınızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Kurucularının eğitim ve profesyonel tecrübesinden kısaca bahseder misiniz?

Girişiminizi kurmadan ne iş yapıyordunuz?

Bu ilk girişiminiz mi? daha önce başka girişimcileriniz olduysa belirtir misiniz?

İş fikri ne zaman ve nasıl gelişti? Neden girişimci olmak istediniz? Hedefiniz, amacınız neydi?

-İş fikrinden emin olup hayata geçirmenizin kısa hikayesini anlatır mısınız?

Aksense Medikal Biyoteknolojinin kurucusuyum. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Klinik mikrobiyoloji uzmanıyım, bu alandaki yüksek lisans ve doktora eğitimimi 2008-2016 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda tamamladım. Master ve doktora eğitimim boyunca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda tam zamanlı olarak hasta örnekleri ile tanı alanında çalıştım. Çalışma alanım özellikle tanı mikrobiyolojisi ve enfeksiyon hastalıkları üzerine olup bunun yanında klinik mikrobiyolojinin diğer alanlarında da birçok bilimsel çalışmada yer aldım.

İnsan sağlığına faydalı olabilecek, ihtiyaç duyulan ama piyasada olmayan, hastalıkların tanısına ve tedavisine yardımcı olacak yenilikçi ürünleri geliştirerek toplum sağlığına, aynı zamanda bunları üretip ticarileştirerek de ülke ekonomisine katkı sağlayan bir değer olmayı amaçlamaktayım.

Aksense firma olarak ilk girişimim, öncesinde bahsettiğim gibi sadece akademik olarak çalışıyordum, 3 yıl önce doktoramı bitirmeme rağmen 18 tane uluslararası yayınım mevcuttur ki bu da salında hep girişken olduğumun göstergesidir.

Doktora tezimi yazarken, danışman hocam Prof. Dr. Gökhan Aygün'ün yönlendirmesi ile katılmış olduğum, İstanbul Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliği ile verilen yenilikçi eğitim girişim programı ile girişimcilik serüvenim başladı. Burada, enfeksiyon hastalıklarının tanısı için yapmış olduğum doktora çalımasını ve başarılı sonuçlarını paylaşınca bu çalışmamı ticari bir ürüne taşıyacak olanTÜBİTAK 1512 desteğine başvurmamı istediler,  sonrasında bu desteği alarak Aksense Medikal Biyoteknoloji şirketini kurdum.

Mürsel Baydemir, Aksense kuruluş tarihinden itibaren  birlikte çalıştığım 12 yıllık arkadaşımdır. Aksense'de çalışmalarına Ekim 2019'dan itibaren ortak olarak devam etmektedir. Kendisini bilimsel alanda daha da ileriye götürmek adına şuanda Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nde (İngilizce) lisans eğitimi almaktadır

 

-İşinizle ilgili nasıl bir potansiyel, fırsat görüyorsunuz? Hangi soruna çözüm bulmayı amaçlıyorsunuz?

Medikal teknoloji djitalleşmeye doğru gitmektedir. Bizler de önümüzdeki 10 yıl içerisinde özellikle enfeksiyon hastalıklarının tanısında hastaya ve hekime innovative dijital çözümler üreten lider bir startup firması haline gelmeyi hedefliyoruz.

 

-Ne kadarlık bir sermaye ile yola çıktınız? Finansman ihtiyacını karşılamak için neler yaptınız? Melek yatırımcılardan destek aldınız mı? Aldıysanız belirtir misiniz?

TÜBİTAK 1512 desteği ile yola çıktık, sonrasında TÜBİTAK 1507 desteğini aldık. Melek yatırımcımız olmadı.

 

- Büyüme ve gelişmenizdeki en önemli dönüm noktaları neler oldu?

SOSV VC’den tohum yatırım alarak Londra’da Rebelbio Accelerator programına katılmak olaya olan tüm bakış açımızı profesyonelleştirmiştir, dolayısıyla bu da Aksense için bir dönüm noktası olmuştur.

 

- Performansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi? Müşteri, yayılım, büyüme, satış…vb. rakamlarınız nedir?

Ürün için sertifaksyon ve valşdasyon süreçleri mevcut, satışımız şuanda yok ama çalışan bir prototipimiz var.

Hedefimiz Aksense’I globale taşıyarak büyümek

 

- Gelecek 5 yıl için büyüme stratejinizin en önemli noktaları neler olacak?

-Yeni proje ve yatırım planlarınız nelerdir?

Şuan geliştirdiğimiz ürün ile pazara çıkmayı sonrasında elde edilecek yatırm ve gelir ile tanısal mikrobiyolojide devrim yaratacak innovativf ürünler üretmeyi hedefliyoruz.

 

-En önemli hedefiniz, hayaliniz nedir?

Sağlık alanında innovative ürünler üreten lider bir firma haline gelebilmek

 

- Sizi bir start up olarak en çok neler zorluyor? Bunu aşmak için neler yapıyorsunuz?

Türkiye ekosisteminde özellikle biyoteknoloji ve deeptech alanında çalışan startuplara sunulan bir laboratuvar alt yapısı pek mevcut değil, olanlara da ulaşmak çok ksıtlı ve zor.

Özellikle biyoteknoloji alanına Türkiye’den yatırım yapan yok. Herşey aşırı yavaş, destek yerine köstek olan insan sayısı çok fazla. En kısa sürede gerçek ortamımıza geçebilmeyi ve  daha hızlı ve doğru adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz.

E-BÜLTEN
Bizi Takip Edin!
TOP
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Teknokent A.Ş.’ye ait olup İSTKA veya Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.
Copyrights © 2016 Entertech İstanbul Üniversitesi Teknokent A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
Kullanıcı Şartları / Gizlilik Politikası